Kişiye Özel Masaj Teknikleri

Kişiye Özel Masaj Teknikleri

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Masaj, kelime anlamı itibariyle dokunma, yoğurma olarak bilinir. M.Ö. 3000 yıllarında Çin ve Hindistan’da doğarak günümüze kadar gelmiştir. Vücudumuzun bütün yüzeyine ellerle veya farklı aletlerle yapılan masaj, çeşitli darbeler ve ovmalarla dinlenme veya tedavi maksadıyla tıpa alternatif olarak aynı zaman da tıptada etkili bir yardımcı olarak kullanılan terapidir. Bu işin eğitimini almış anatomi, fizyoloji ve psikojik bilgisi ve yeteneği dahilinde doğru teknik ve hasta memnuniyeti odaklı uygulama yapan kişiler tarafından icra edilen terapidir.

Rahatlatıcı, dinlendirici, teskin edici faydalarına ek olarak masaj aslında tedavi yöntemi olarak kullanıldığında da hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Medikal masaj olarak adladırılan bu yöntem, kan dolaşımını hızlandırma, yumuşak doku romatizmaları, adale kramplarında, omurga sağlığı ve sırt ağrıları, spor aktivitesi öncesi pasif ısınma ve motivasyon, uykusuzluk, kabızlık, selülit, felçli hastalar ve eklem hastalıkları gibi bir çok rahatsızlıkları bulunan hastalara çözüm sunmuştur.

Genel hatlarıyla bazı özelliklerinden kısaca bahsettiğimiz masaj uygulaması elbette her insan için faydalıdır. Ancak amacına uygun şekilde yapıldığı sürece işe yaramakta ve tedavi edici olmaktadır. Bunun için de farklı masaj teknikleri geliştirilmiştir. Bunlardan bir kaçını sizler için açıklayalım.

  • Klasik İsveç Masajı; Geleneksel masaj türüdür, ilk modern masaj olma özelliğini taşır. Dinlenme ve gevşeme amaçlı kullanılır.
  • Tai Masajı; Uzakdoğu’nun ünlü bir masaj türü olarak bilinen tai, sinir ve sinir düğümleriyle atardamarlar üzerine yapılan baskılarla, vuruşlarla esnetme, germe ve çekme tekniğiyle yapılır.
  • Aromaterapi masajı; Ağrı giderici, kas gevşetici, yatıştırıcı, uyarıcı vb. özellikleri olan şifalı bitki özleri yağlarıyla yapılan tedavi masajıdır.
  • Refleksoloji masajı; Ayak tabanına yapılan bu masajla refleks noktalarına baskılar yapılır. Çünkü vücutta bulunan her organın karşılığının ayakta olduğuna inanılır.
  • Lenf Drenaj masajı; Vücutta tutulan lenf sıvısının serbest akışının sağlanması için, kalbe doğru lenf akışını takip ederek tek yönlü yapılan masaj tekniğidir.
  • Unutmayın doğru seçimi yapmak her zaman için kendimiz için en iyi olandır uygulanacak masaj ve aromatik yağların yardımı ile hayatımızı daha iyi bir şekilde idame etmemize katkıda bulunacaktır…

Leave a Reply