Masaj uygulamaları çok farklı tekniklerle yapılabilmektedir

Masaj uygulamaları çok farklı tekniklerle yapılabilmektedir 

Günümüzde bir çok masaj uygulama tekniği olması bizler için bulunulmaz bir nimettir çünkü her bölgeye farklı masaj tekniği ile uygulanan seanslar ve aromatik doğal yağlar sayesinde hem vücudumuz canlanır hem de fiziki olarak hızlı bir şekilde toparlanma olur. Terapistler masaj esnasında;

  • Masaj yağı, jel ya da hareketi kolaylaştıran ve sürtünmeyi azaltan losyonlar kullanır.
  • Masajın türüne ve uzunluğuna bağlı olarak; sinir sistemi üzerinde, yatıştırıcı, uyarıcı ya da yorucu bir etkisi olabilmektedir.
  • Masaj, çok rahat ve dinlendirici bir ortamda; genellikle sükunet verici bir müzik eşliğinde, rahat yatak /masa , yumuşak ışıkları ile sakin ve sessiz bir yerde uygulanmalıdır.
  • Kişi veya kişilerin  ihtiyaçlarına bağlı olarak, genel vücut masajı 40-60 dk sürerken; bölgesel uygulamalarda 15-20 dakikalık bir süre uygundur.
  • Masaj uygulamaları, elin uçları ve elin bütünü ile tek elle, çift elle, avuç içiyle, parmaklarla ya da el sırtıyla yapılabilmektedir.
  • Hafif, sert,ritmik, uzun düz vuruş, kısa vurmalı vuruş, sıvazlama, dairesel hareketler, baskılama, darbeleme, titretme, ovma, yoğurma gibi pek çok tekniği içerir.

Makina ve Cihazlarla Masaj Uygulamaları

Masaj uygulamaları elle yapıldığı gibi titreşim içeren elektrikli masaj cihazları yardımı ile de yapılabilmektedir. Piyasada çeşitli masaj aletleri bulunmaktadır. Bunların içinde en çok tercih edilenleri titreşimli ve vakum özellikli olan cihazlardır. Lazer enerjisi veya radyo dalgaları ile yapılan masaj uygulamaları kan dolaşımını artırarak; selülit görünümünü, cildin çukurlu görünümünü azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Unutmamak gerekir ki mekanik cihazlar insan elinin rahatlatıcı dokunma duyusundan yoksundur.

Masaj Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar

Akut kas yaralanmalarında; masaj kanamayı artıracağından veya herhangi bir sebeple damar yapısının bozulduğu durumlarda masaj sakıncalıdır. Masaj uygulanmadan önce kişilerin yaşanabilecek sağlık sorunları için uzman terapiste danışmaları gerekmektedir.

Leave a Reply