Uzman masaj salonlarının önemi

Uzman masaj salonlarında bulunan çalışanlar masajın eğitimsiz kişiler tarafından yapılmasının birçok riski beraberinde getireceğine dikkati çekti. Türk insanında profesyonel kişilere masaj uygulamaları yaptırma alışkanlığı olmadığını anlatan çalışanlar, masaj uygulamalarının ya kişilerin yakınlarınca ya da berber veya kuaförlerde çalışanlarca yapıldığını söyledi.

Kontrolsüz şekilde yapılan masaj uygulamalarının çok ciddi yan etkileri olabileceğini söyleyen çalışanlar özellikle  felç riski taşıdığının altını çizen Uzman Terapist, “Örneğin berber, misafirlerini memnun etmek için bir jest yapıyor. Kontrolsüz boyun kıtlatıyor. Bu, çok ciddi bir manipülasyon. Hasar meydana getirme riski oldukça yüksek. Fıtıklaşma veya kireçlenme başlangıcı varsa sinirler üzerinde bası varsa bu hareket felce kadar götürebilir. Sinirler hasar görebilir yada İnce kaslar zedelenebilir” diye konuştu.

Basit bir masaj uygulaması gibi görünse de insan vücuduyla oynamanın, dokulara ellemek ve değişik baskılar uygulamanın zararları olacağını belirten Terapistler, “Biz dışarıdan sadece deriyi görüyoruz. Altında damarlar, sinirler, zarlar, kaslar var. Bunlara sert ve zorlayıcı uygulamalar yapılırsa tahriş olma, zedelenme riski yüksek olur. Bilinçsizce yapılan masaj uygulamaları o an için rahatlatabilir ama sonrasında sıkıntı oluşturabilir. Bilinçsizce, rastgele masaj doğru değil” ifadesini kullandı.O yüzden işinin ehli olan uzman çalışanların olduğu merkezlerde gönül rahatlığı ile masaj yaptırabileceğinizden emin olabilirsiniz…

Leave a Reply