Masajı genel olarak keyif ve lüks olarak görürüz

Günümüzde zaruri bir ihtiyaç olan Masajı genel olarak keyif ve lüks olarak görürüz. Oysaki masaj uygulamaları, bedenen ve tıbbi bir ihtiyaçtır ve düzenli olarak yaptırılması koruyucu ve kendimizi daha iyi hissetmemiz sağlayan bir tedavi yöntemidir. Enerji olgusuna da yer verilen masaj, spor salonlarından güzellik merkezlerine, hamamlardan,spa, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine kadar birçok yerde uygulanabilmektedir. Hatta masaj uygulamaları üzerine kurulu tatil köyleri de bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri kullanılan aromatik yağlar ile kullanılan bir tedavi yöntemidir. Şimdi masaj hakkında bilmeniz gereken bazı detaylara göz atalım:

Masaj Nedir?

Masaj NedirMasaj kürü uygulamaları ve faydaları

                                         Masaj Kürleri

Tıp alanında kaslarımızın, sinir sistemimizin ve kan dolaşımımızın işleyişini düzene sokmak, iyileştirmek için belirli ilkelerle, vücudumuzun çeşitli bölgelerde ki dokularına uygulanan işleme masaj adı verilir. Ellerle ya da farklı araçlarla uygulanabilir olan masaj kürleri rahatlatıcı özelliği ile bilinir. Çeşitli ağrıların dindirilmesinde de oldukça etkili olan bir tekniktir.

Masaj, Arapçada hafif bastırma ve dokunma anlamına gelen ‘mass’ ve Yunanca yoğurma kelimesinin karşılığı olan ‘massein’den türemiştir. Metabolizmamızın, dolaşım ile lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel yolla tedavi amacıyla uyarılması, darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak artırması gibi amaçlara sahiptir. Damarların genişletilmesi ve dokuya daha fazla kan akışı gelmesi, masajla sağlanabilmektedir. Ayrıca yumuşak dokularımızı mekanik olarak uyararak sistematik yönlendirmelerle organizmalar da fizyolojik ve psikolojik etki yaratılmaktadır.Böylelikle vücudumuz kendini daha hızlı bir şekilde yenileyip hayatımıza daha dirençli bir şekilde devam etmemizi sağlar…

Leave a Reply