Masaj uygulamaları sadece yetişkinler için değil bebek ve çocuklar içinde oldukça faydalır

 

Yapılan araştırmalarda depresyonlu annelerin bebekleri: Bir grup bebek kucakta sallanarak uyutulmuş, diğer gruba ise masaj uygulaması yapılmıştır. Masaj uygulanan grubunun gelişmesi daha olumlu bir şekilde olmuştur. Masaj uygulamaları sadece yetişkinler için değil bebek ve çocuklar içinde oldukça faydalı uygulamalardandır.

Astımlı bebekler: Henüz devam eden araştırmalarda, depresyon ve endişe belirtilerinin, kriz sayısının ve huzursuzluğun azaldığı görülmektedir.

Kanserli bebekler: Astımlı bebekler gibi masaj uygulamalarına olumlu cevap vermektedirler. Ayrıca annelerin de daha az çaresizlik duygusuna kapıldığı görülmektedir.

Uyku sorunu olan bebekler: Düzenli masaj uygulaması yapıldığında, bebeğin uykuya rahat daldığı, düzensiz uyuma, gece uyanmaları gibi sorunların azaldığı tesppit edilmiştir ayrıca daha düzgün uyku düzeni kazanıldığı görülmüştür.

spa hama anadolu yakası masaj klasik masaj aromaterapi masaj avrupa yakası masaj internasyonel masaj uluslar arası masaj salonu istanbul masöz anadolu yakası masöz google masaj aromaterapi masaj klasik masaj

istanbul spa masaj hamam merkezi

Diğer sorunlar: Sağlık sorunları olan bebeklerde masaj uygulamalarının olumlu sonuçlar sağladığı gözlenmektedir. Bu konularda halen klinik araştırmalar sürdürülmektedir. Taciz edilmiş çocuklar, Otistikler, Yanık hastaları, Travma sonrası stresi, Cilt rahatsızlıkları, Gençlik romatizması, Gençlik şeker hastalığı, Kolik vb gibi…

Dikkat Edilecek Noktalar

Bebeğiniz bazen yorgun olabilir ve her türlü dış uyarı ona fazla gelebilir. Bu durumda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bırakın biraz dinlensin. Uyandıktan sonra masaj uygulaması yapmayı tekrar deneyin.

dört ila yedinci aylar civarında, bebek emeklemeye başladığında, daha hareketlidir ve masaj uygulamalarına daha az ihtiyacı olabilir.

Emme ve diş çıkarma dönemlerinde bebeğinizin rahatlaması için onu öpün ve yumuşak hareketlerle okşayın. Alt ve üst çeneye masaj uygulaması yapın.

Unutmayın siz bebeğinizin aynasısınız, sizden gördüğü davranışı aynı şekilde yansıtacaktır. Bu yüzden masaj uygulamasına başlamadan önce sizin rahatlamış olmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin vücudunda ellerinizin rahat hareket etmesini sağlayacak miktarda ellerinize bebe yağı sürünüz. Masaj uygulaması esnasında hafif dokunuşlarla başlayınız, kendinizi güvende hissettikçe ve bebeğiniz masaj uygulamasına alıştıkça, uyguladığınız basıncı yavaşça arttırınız.

Son olarak ve en önemlisi, masaj uygulamaları her gün yapılması gereken sıradan bir aktivite değildir. Ancak sizin ve bebeğinizin tüm dikkatini gerektiren bir uygulamadır. Bunu da ancak sevgi göstererek, onu bol bol okşayıp öperek sağlayabilirsiniz. Her şeyin ötesinde masaj uygulamaları hem size, hem bebeğinize keyif vermeyi amaçlayan, neşeli ve aynı zamanda onun sağlığına katkısı olan bir aktivitedir.

Leave a Reply