Sporculara özel masaj uygulamaları

 

                 istanbul masaj

Günümüzde Masaj uygulamaları oldukça yoğun bir tempoda çalışanlar için en büyük ve en iyi yardımcı elemanlardandır. Özellikle spor dalı ile uğraşanların masaj uygulamalarına olan ihtiyaçları normal insanlardan daha fazladır. Bu çalışmada güreşçilerde masaj uygulamaları gerekliliği ve uygulamaların ne zaman ve nasıl olması üzerinde durulmuştur.

Güreşte masaj uygulamalarının en yaygın şekilleri elle uygulanan tekniklerdir. Masaj uygulaması kişinin kas yapısına, vücut ağırlığına ve masaj türüne göre değişir. Güreşte normal masaj yapma süresi kişinin vücut ağırlığına göre yapılır. Yenileyici masaj olarak toparlanma masajı, tedavi edici masaj ve rehabilitasyon masajı olarak üç bölüme ayrılan masaj uygulamaları müsabaka masajı ise koruyucu masaj ve müsabaka masajı olarak ikiye ayrılır.

Müsabaka masajı da müsabaka öncesi, müsabakalar arası ve müsabaka sonrası olarak uygulanır. Sonuç olarak güreşçilerin performansını artırmak, yaralanmalarını önlemek, güreşçileri müsabakalara hazırlamak ve müsabaka sonrası daha hızlı bir şekil de toparlanmalarına yardımcı olmak için masaj uygulamalarını devamlı yaptırmaları gerekir. Güreşçiler için uygulanan masaj kürleri normal masaj uygulamalarına nazaran daha yoğundur çünkü kas yapısı itibari ile daha kaslı oldukları için terapistlerinin de en az onlar kadar güçlü olması gerekmektedir…

Leave a Reply