Tarihimizde bilinen en eski sağlık uygulamaları

avrupa yakası masaj internasyonel masaj uluslar arası masaj salonu istanbul masöz anadolu yakası masöz google masaj

istanbul masaj salonu

Masaj uygulamaları tarihimizde bilinen en eski sağlık uygulamalarından biridir. Dört bin yıldan daha eski Çin tıbbı metinlerinde, masaj uygulamalarına ilişkin referanslar bulunur. Masaj Uygulamaları Batılı sağlık bakım uygulamalarında, en azından “Tıbbın Babası” Hipokrat zamanından beri savunulmaktadır. Milattan önce 4. yüz yılda bir hipokrat, “Bir hekim pek çok şeyi ve özellikle ovmayı da iyi bilmelidir” Antik Yunanlılar tarihinde masaj için ovma terimini kullanılırdı, diye yazmıştır.

Modern günümüzde, bilimsel masaj terapilerinin kökenleri masaj ile aktif ve pasif egzersizi içeren tümleşik bir sistem geliştirmiş olan İsveçli Per Henrik Ling’e (1776–1839) kadar uzanır. Ling yöntemlerini öğretmek için bin sekiz yüz on üçte İsveç Kraliyet Merkezi Jimnastik Enstitüsü okulunu kurmuştur.

Modern, spesifik masaj uygulamaları, İsveç’te eğitim görmüş, iki Amerikalı hekim olan George ve Charles Taylor kardeşler tarafından bin sekiz yüz ellilerde Usa’ye getirilmiştir. Usa’de ilk masaj uygulama kliniği, İç Savaş döneminin ardından iki İsveçli hekim tarafından açılmıştır. Doktor Baron Nils Posse, Boston’da Posse Enstitüsü’nü işletmiştir ve Doktor Hartwig Nissen, Washington’da Hükümet Meclis Binası’nın yakınında İsveç Sağlık Enstitüsü’nü açmıştır. Masaj uygulamalarının gözden düştüğü zamanlar olmuş olsa da bin dokuz yüz altmışlar da gevşeme, iletişim ve alternatif şifa için bir araç olarak farklı bir biçimde yeniden yaygınlaşmıştır. Günümüzde masaj uygulamaları, en popüler şifa yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Alternatif tıp çevrelerinde olduğu kadar geleneksel tıp camiasında da kullanılmakta olup ve bazı sağlık sigortası poliçelerinde kapsam içine alınmıştır.

Leave a Reply