Günümüzde spa ve masaj uygulamalarının önemi

Bilindiği gibi masaj uygulamaların oldukça eski bir geçmiş vardır ve bir çok medeniyet tarafından da bir iyileştirme yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu Medeniyetlerden Bazıları Grek uygarlığı, Hitler, Persler, Çinliler, Mısırlılar dır Grekler uzun yıllar toplum içerisinde masaj uygulamalarından yararlanmışlardır. Hatta Antik dönemlerde Ege bölgesindeki uygarlıklarda zeytinyağı kullanılarak güzel kokan otlarla birlikte pek çok çeşit aromatik masaj yağı yapılmaktaydı.

Eski Yunan döneminden devam ederek Roma İmparatorluğu dönemine kadar süregelen masaj uygulama alışkanlığı, özellikle spor müsabakalarında çok yaygın hale gelmiştir.

İnsan fizyolojisinde önemli bir yer alan masaj kavramı günümüzde de önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Masaj uygulamalarının ne kadar eski bir tarihi olduğunu ve bunun önemini  anladığımız bu günlerde masaj uygulamalarına ve spa hizmetlerine de talebin arttığı bir gerçektir.

Dokunma anlamına gelen masaj Yunanca yoğurma anlamına gelen “massein” sözcüklerinden türetilmiştir.  Masaj uygulamalarının etki alanları ; deri, derialtı dokusu , kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak artmasına yardımcı olma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masaj uygulamaları ile yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlar ile organizmalar da fizyolojik ve psikolojik etki yaratılmasına yardımcı olur. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır.

Leave a Reply