Tıbbi masaj uygulamalarımız hakkında kısa bir bilgi

Tıbbi masaj uygulamalarımız hakkında kısa bir bilgi ;

Klasik bölgesel masaj uygulamaları : Özellikle kas iskelet sisteminin ağrılı rahatsızlıklarında fizik tedavinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Fibromiyalji, yani bel-boyun-sırt tutulmaları, eklem rahatsızlıkları, burkulmalar, protez ameliyatları ve kırıklar sonrası rehabilitasyon uygulamalarında yapılacak tıbbi masaj uygulamaları tedaviye büyük katkıda bulunacaktır.

Konnektif doku masaj uygulamaları: Vücudumuzdaki deri altı bağ dokularının (konnektif dokular) sinirsel olarak iç organlar vede sinir sistemiyle bağlantılıdır. Dolayısıyla çekme esnetme şeklinde konnektif dokuya yapılan bu masaj uygulaması dolaşım sistemimizde oluşan hastalıkları, iç organ ağrıları, baş ağrıları ve özellikle migren gibi korkunc ağrılara neden olan hastalıklarda son derece etkilidir.

Refleksolojik masaj uygulaması: Refleksoloji masaj yöntemi de diğer bir çok masaj uygulamaları gibi uzakdoğu kökenli olup özellikle ayak masajı ile tedavi yöntemidir. Ayak ve ellerde bedenin tüm organlarına karşılık gelen refleks noktalarına el ve parmakla uygulanan bir tekniktir. Bir diğer tarifle Refleksoloji; ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesidir. Refleksoloji ‘denge’ sağlayan bir terapidir. Refleksoloji terapisi, kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar ve kişiye doğal dengesini kazandırır.

Lenf Drenaj masaj uygulamaları: Vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu vücut içerinde ki hücreler ve dokular arasında oluşan sıvıyı lenf damarları boşaltır. Aşağıdaki şekilde vücudun lenf damar sistemini gösteren bir haritayı görmektesiniz.

Bu sistemin bir şekilde tıkanması veya çalışmaması durumunda dokularımızda şişme meydana gelir. En sık bacak ve kol lenf damarlarında tıkanıklık oluşur. Bu durum genellikle doğuştan veya sonradan olan lenf damar hastalıkları veya onkolojik hastalıklar sonrasında görülür.Doğru metodlarla uygulanan masaj kürleri ve masaj için üretilen aromatik doğal yağlar her zaman vücudumuzun yegane yardımcılarından biri olacaktır,Doğru masaj kürü ile rahatsızlık veren bölgelerden çok daha kısa bir zaman içerisinde kurtulmuş oluruz…

Leave a Reply