Psikolojik Ve Fiziki Sorunlarda Masajın Yararları

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan masaj uygulamaları günümüz de giderek daha zengin bir hale gelmiştir oldukça köklü ve sağlam temellere bağlı olduğundan tıbbın bile çaresiz kaldığı bazı rahatsızlıklar da masaj kürlerine baş vurduğu bilinmektedir. Masaj uygulamaları için özel olarak üretilen tamamen doğal aromatik yağlar sayesinde fiziki ve psikolojik olumlu etkileri sayesin de hayatımız da sağlam bir yer edindiği fark edilmektedir.

Masaj Nasıl Etki Eder?

Masaj mekanik olarak, refleks ve psikolojik yolla rahatlatıcı etki sağlamaktadır. Refleks olarak kan damarlarının genişlemesi sağlar, dolaşım artar, sinir liflerinden vücudun doğal ağrı kesici molekülleri salgılanmasını çoğaltarak, kas gevşemesi, terleme gibi etkilerin yükseldiği görülür. Mekanik olarak, uygulanan basıncın yönüne göre vücudun dış kısımlarından merkeze doğru kan ve lenf akımı artar. Kas gerginliğinde azalmalar, tendon ve ligament yapışıklıklarının açılması, skar dokuda yumuşama, solunum yollarındaki balgamın ilerletilerek daha kolay atılması diğer mekanik etkilerdir. Ellerin fiziksel teması da genellikle psikolojik olarak rahatlama oluşturur. Ancak masaj kas erimesini önlemez ya da kas güçlendirici etkisi yoktur sadece kaslarda ki aşırı yüklenmeyi ve kasılmaların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Masaj Yapılır?

Kronik boyun ağrısı, bel ağrısı, eklem kireçlenmesi gibi yaygın görülen kas iskelet sistemi sorunları yaşayanların masaj terapisinden yarar gördüğü kanıtlanmıştır. Lenf dolaşımının bozulduğu kanser tedavisi görmüş kişilerde lenfödem gelişebilmektedir. Lenfödem masaj uygulamaları diğer fizik tedavi yöntemleri ile beraber etkili bir tedavidir. Masaj uygulamalarının anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine de olumlu etkileri gösterilmiştir.

Fibromiyalji hastalığında masaj uygulamaları ağrı, depresyon, yaşam kalitesinde olumlu etki sağlayabilir.

Sakıncalı Olduğu Durumlar

Masajın faydaları olduğu gibi azda olsa sakıncalı olduğu durumlar da söz konusudur, o yüzden masaj kürlerini uygulatmadan önce terapistinize gerekli bilgileri vermeniz sizlerin yararına olacaktır. Kanserli doku, açık yara, aktif enfekte doku, iyileşmemiş yanık, iltihaplı romatizmanın alevlenme dönemi, damar iltihabı ya da damar tıkanıklığı olan bölgelere uygulanmaz. Sinir tuzaklanması olan bölgelere basınç uygulanması önerilmez. Kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaç kullananlar kanamaya yatkınlık gösterdiği için masaj uygulaması sakıncalı olabilir.

Leave a Reply