Psikolojik ve Fiziki Rahatlama Terapileri

Masaj uygulamaları, geçmişten günümüze süregelen ve biz insanların vücutlarına, özel bir teknikle beraber dokunulması ihtiyacının karşılanması temelline dayanan bir etkenliktir. Masaj uygulaması yaptıran insan yakın teması, pozitif elektrik aktarımıyla kendini çok daha iyi hisseder ve bu hissini, çevresine de yansıtmaya başlar. Bu nedenle masaj uygulamaları geçmişten günümüze gelişerek gelmiş ve günümüzde de varlığını devam ettirmiştir.

Masaj etkinliğinin tarihte ortaya çıkarılan ilk uygulamalarının; Milat’tan önce 3000 yıllarına kadar uzandığı,İlk olarak Çin ve Hindistan’da yapıldığı bilinmektedir.

Masaj uygulamaları konusunda ilk yazılı kaynak bulgusu ise eski Yunanda ele alınıp yazı diline dökülmüştür. Yani günümüzdeki masaj kelimesinin temeli de Eski Yunan dönemine aittir. O dönemden günümüze gelen masaj uygulamaları, günlük yaşamda rahatlama ve gevşeme amacı ile uygulanmış bir etkinliktir. Masajın tedavi edici özelliği de vardır. Gerek psikolojik gerekse de bedensel olarak bizleri rahatlatan bir çok masaj uygulamaları sayesinde gündelik yorgunluklardan ve stresten rahat bir şekilde kurtulmamız mümkündür. Masaj terapileri esnasında kullanılan aromatik doğal yağlar sayesinde de cildimiz daha sağlıklı bir hale gelerek daha parlak ve canlı görünür. Özellikle kaslarımız yapılan bası sayesinde gevşeyerek kasılmaların önüne geçilmiş olunup sonradan kasılma kramp gibi olumsuz etkilerin önüne geçilmiş olunur…

Leave a Reply