Karışık masaj uygulaması

Mix yani karışık masaj uygulamaları, ısıtıcı etkili masaj kremlerinin aromatik masaj yağları ile karıştırılıp birleştirilmesi ile ortaya çıkan karışım sayesinde bölgesel ya da bütün vücuda yapılan masaj uygulamasına denir. Fazla hareket veya stres nedenli kas ağrıları, romatizmalar, incinmeler, gerginlik, kireçlenme ve iskelet sisteminde ki ağrıları kolayca geçirmeye yarayan bu masaj dört tekniğin birleşiminden oluşmaktadır.
Mix masaj uygulamaları, karışık tekniklerden ve farklı krem, yağ çeşitlerinden harmanlanıp meydana gelen ısıtıcı etkili ve vücuda dinginlik veren karışık masaj uygulamasıdır. Ayak refleks, sırt masajı, sıcak taş masajı ve hint baş masajı dörtlüsünün kombinasyonu şeklindedir. Bu dört teknikten oluşarak sırayla işlem gerçekleştirilir.

Başlangıçta ayak refleks, tüm sinirlerimizin ve dokularımızın ayak altında ki tabanda olması sebebiyle sıcak uygulanarak ovma ve ufak dairesel baskılarla uygulanır. Bu uygulama sayesinde vücudumuz tamamen gevşer. Kan dolaşımı hızla artar, kalp atışı hızlanır ve sinir sistemindeki basınç düşerek ruhsal anlamda rahatlama sağlanır. Sonrasında yapılan sırt masajı uygulaması ile omurilik ve iskelet sistemimiz tamamen rahatlatılır. Omuzlara uygulanan sıkma hareketi ile omuz gerginliği ortadan kalkar, tamamen yumuşar. Sonrasında uygulanan sıcak taş masaj uygulaması ise, sıcak kremleri ve yağları desteklemek amacıyla genellikle sıcak bazalt taşını vücudun belirli çakra yerlerine yerleştirip bekletilerek yapılır.

Artan kan akışı sıcaklığının da etkisiyle, daha fazla hücreye ulaşır ve bu sayede, daha fazla hücreye oksijen taşınmış olur. Bu uygulama romatizma ve eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Yanlış noktalara konan, çakra bölgelerine konulmayan taşlar masaj uygulamasına hiçbir katkı sağlamaz, dolayısıyla uzman terapistler tarafından işlem gerçekleştirilmelidir. Beraberinde hint baş masajı uygulanır. Hint baş masaj uygulaması ise, 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan şifa niyetinde kullanılan bir masaj tekniğidir. Bu Masaj uygulaması ile, zihinsel arınmayı, ruhsal dengeyi, fiziksel rahatlamayı ve vücudun derin dinlenmesini sağlar. Akapuntur noktalarına parmakların dairesel hareketleriyle uygulanır.

Leave a Reply