Masaj yani Dokunmak insanlığın vazgeçilmez eylemidir

Masaj uygulamaları yani Dokunmak insanlığın vazgeçilmez eylemidir. Günlük yaşamımızda çevremizde bulunan insanlara maddelere isteyerek veya istemiyerekte olsa dokunuruz. Yaşamın her anında dokunarak evreni keşfederiz. Örneğin yeni bir bebek doğduğu ilk andan itibaren annesinden süt emerken dokunmaya ve hayatının tüm evresinde dokunarak bir şeyleri öğrenmeye başlar.

Dokunma canlılar arasında sevgiyi ve sıcaklığı anlatmanın bir en etkili yoludur. Çocuklarımızı okşarken onlara hissettiğimiz sevginin sıcaklığını daha iyi gösterebiliriz. Eşlerin birbirine dokunması da kokularını ve sıcaklıklarını birleştirmelerini sağlar ve bu etkileşim sayesinde insanların mutluluk hormonları üretmesi tavan yapar ve fizyolojik olarak bir rahatlama gevşeme ortaya çıkar. Bu da sevgiyi ifade etmenin en doğal yoludur. Tanıdıklarınız ya da yeni tanıştıklarınızla ilk dokunma eylemi tokalaşmayla başlar. Tokalaşma sayesinde bireyin kişisel özellikleri ilk olarak fark edilmeye başlanır. Yaşamda duygu ağı oluşturan bu dokunuşlar aslında şifanın da yolundan geçiyor. Tıpta var olan etiğe göre doktorun hastasına dokunması güven kazandıran ve tedaviye en iyi yanıt veren yöntemdir. İyileştirici etkisi vardır. Ve günümüzde önemli bir yere sahip olan masaj uygulamalarının da bu konularda oldukça etkili bir yeri vardır. Masaj uygulamaları genelde terapistlerin özel yöntemler ile hem elleri aracılığı ile hem de masaj için üretilmiş özel cihazlar ile dokunmaları psikolojik ve fiziki rahatlama sağladığı için dokunmanın rahatsızlıklar da en etkili iyileştirme yöntemi bilimsel olarak da kanıtlanmış oluyor.

Günümüz şartlarında hasta sayısının fazla olması kişi başına düşen doktor sayısını yetersiz hale getiriyor. Bu da doktorun dokunarak kontrol etmesi gereken hastalarını elektronik kontrol sistemlerine yönlendirmesine neden olmaktadır. Fiziki muayeneleri yapılamayan hastalar radyolojik tetkik işlemlerine tabi tutulmakta ve cerrahi işlemler gerektirdiğinde dahi doktorunu görememesine neden olabiliyor. Doktorun dokunma yoluyla yaptığı tedavi olmadığından eksik kalan tedavi olumlu sonuçlar veremiyebiliyor. İletişimin başlangıcı olan dokunmak tedavide de önemli yere sahip olduğu unutulabiliyor. Bireyin kendisini iyi hissetmesi, rahatlaması dokunmaktan geçiyor. Dokunma insandan insana geçen önemli bir enerjidir ve ruhu, bedeni dinlendirir.Masaj uygulamaları aromatik yağlar ile yapılan temaslar da bizim için çok önemli bir iyileşme yoludur…

Leave a Reply