Selülit Masajı Teknikleri Ve faydaları

Selülit Masajı Teknikleri

günümüzde bir çok iş kadınlarının ama özellikle ev Kadınlarının en büyük problemi, selülitlerdir. Vücudumuzda ki Dolaşım bozukluğundan kaynaklanan selülit, kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk, yağ dokusundaki artış yüzünden biriken toksik maddelerden oluşmaktadır. Doğru masaj uygulamaları ile kan ve lenf dolaşımı harekete geçirilerek, dokulara fazlaca taze oksijen gitmesi sağlanmaktadır.

Derialtı kan dolaşımını iyileştiren masaj uygulamaları, damarların çapının daraltılması ve kanın bacaklardan düzenli ve hızlı olarak akmasını sağlamaktadır. Dolaşımın yeniden düzenlenmesini, hücrelere daha iyi oksijen gitmesini ve toksik maddelerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını masaj uygulamaları ile sağlamak mümkün olmaktadır. Şimdilik bunun için iki tür masaj tekniği kullanılmaktadır.

Selülit masajlarının ilki, dolaşımdır. Bu masaj uygulamasında, derialtı kan dolaşımı aktif hale getirilerek, dokunun canlanması sağlanmaktadır. Kanın bacaklardan göğse doğru gitmesindeki sorunlar giderilmektedir. Belirli noktalara parmakla bası uygulanarak lenfatik düğümlere doğru hareket ettirildiği bilinmektedir.

İkinci masaj uygulaması ise lenfatik drenaj masajıdır. Lenf bezlerine uygulanan bu masaj türü ile kan dolaşımı hızlandırılarak vücuttaki ödem ve toksik maddelerin dışarı atılması sağlanmaktadır. Lenf dolaşımı üzerinde etkili olan masaj, ilgili sistemin elle yönlendirilerek bloke olan lenf sıvısının serbest akımı sağlanmaktadır.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere masajın bir çok faydası vardır bunlardan bazıları Yorgunluğun giderilmesi, stresin azaltılması, hareketsizlik nedeniyle oluşmuş kemik ve kas hastalıklarının tedavileri, çeşitli felçlerin tedavileri, eklemlerde görülen hastalıklar, cilt üzerinde görülen sorunlardan selülit, omurga ağrıları, bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Yaralı dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ile giderilmesinde kullanılan masaj türü; kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk gibi durumlarının tedavisinde faydalı görülmektedir. Kas krampları konusunda da masaj bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarının, kabızlık sorunun giderilmesinde de masaj yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Masaj uygulamaları ile iki etki ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, uygulama bölgesinde ve bazen tüm vücutta, oluşan ısı artışı ile kan dolaşımının hızlandırılmasıdır. Diğeri ise belirli bölgelere yapılan bası ile vücutta bazı hormonların salgılamasının artmasını ve düzenlenmesini sağlamaktadır.Vücudumuza yapılan her dokunuş kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur…

Leave a Reply