UZAK DOĞU MASAJI SHIATSU NASIL UYGULANIR

 

Günümüze kadar Gelen Bu Masaj Türünün Kökeni asırlar öncesine dayanan bir Uzakdoğu iyileşme yöntemi ve masaj uygulamasıdır. Japonca shi= ‘parmak’ ve atsu= ’basınç’ anlamına gelen kelimelerden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri ile uygulanan bir masaj yöntemidir.
Eski Çin kökenli olan Shiatsu masaj uygulamasının temeli, doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Doğu felsefesi ve tıbbına göre doğadaki tüm canlılarda Yin (dişil enerji) ve Yang (eril enerji) uyumlu bir balans içindedirler.

istanbul masaj masöz avrupa yakası masaj salonu anadolu yakası masaj salonu terapist uzak doğu masaj salonu

Shiatsu, vücudumuzda bulunan Yin ve Yang enerjilerini harekete geçirerek düzenler, böylece bedenimizde bir enerji dengesi oluşturur ve bizlerin sağlığına (doğal haline) kavuşmasına yardımcı olur. Doğu tıbbına göre insan bedeninin kendi içindeki dengesi ile bedenimizin dış dünya ile olan dengesinin bozulması sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp, bizlerin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler.

Bu tür dengesizlikler iç organlarda bozukluklara ve hastalıklara yol açabileceği gibi, bizleri huzursuz, mutsuz veya depresif olmasına da yol açabilmektedir. Geleneksel tedavi yöntemleri (klasik tıp) semptomları ortadan kaldırmaya yönelikken, doğu tıbbında amaç bedenimizdeki enerji bozukluklarını dengelemek ve böylece hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Doğu felsefesinde hastalıkların sonucu ne olursa olsun,nedeni kesinlikle vücudun yin ve yang uyumsuzluğu sonrası meydana gelen dengesizliğinden oluştuğu düşünülür.Shiatsu bu dengesizliği gidermek için uygulanan en önemli yöntemlerden biridir.

SHIATSU NASIL UYGULANIR-NASIL YAPILIR

Shiatsu terapistin parmak ve avuç içi ile vücuttaki akupunktur noktalarına baskı yapılması şeklinde uygulanır.Bu yöntem iğnesiz akupunktur ve ‘accupressure’ olarak da bilinir. Vücudumuza akupunkturda iğnelerin yapmış olduğu işlemi Shiatsu masaj uygulamasında parmaklar uygulamaktadır

Uygulama noktaları her iki yöntemde de aynıdır. Akupunktur uygulamalarında tam anlamıyla noktayı bulmak için ciddi eğitimler almak gerekirken; Shiatsu masajını uygulayabilmek için noktaların tedavi edilmesinde neler yapılması gerektiğini öğreten kısa bir eğitimden sonra uygulamak mümkündür.

Shiatsu isteğe göre giysi üzerinden de uygulanabilen bir yöntemdir.Uzakdoğu’da çoğunlukla giysi üzerinden uygulanmaktadır.Yer yatağında veya yerden yüksekliği daha az olan sedyelerde uygulanır.

Parmak ve avuç içi kullanılarak uygulanan Shiatsu’yu, ayak parmaklarını, dirseklerini ve dizlerini kullanarak uygulayan terapistler de vardır. Bu yöntemde, uygulama yapılan noktalar ve bölgeler değişmez sadece uygulama el yerine ayak parmakları, dirsekler ve dizler vasıtası ile yapılır. Bu yöntemi kullanabilmek için terapistin anatomi bilgisinin daha derin olmasında ve Shiatsu tecrübesinin de daha uzun dönemli olmasında fayda vardır.

Ayak parmakları ile uygulanan yöntemde sedyenin tavan kısmına takılmış aparatlar mevcuttur.Terapist uygulama esnasında, Shiatsu yaptıran kişiye tüm vücut ağırlığını aktarmaz. Vücut ağırlığını tavandaki aparatlara tutunarak ayarlar.

Leave a Reply